Domácí škůdci
Vši (veš dětská, veš šatní, muňka) - jsou stálí ektoparazité (pokud opustí svého hostitele, zahynou během několika hodin v závislosti na teplotě).
Všechny uvedené druhy vší mohou přenášet choroboplodné zárodky, bodání vší svědí, při rozškrábání dochází k druhotné bakteriální infekci a zánětům.
Veš dětská se přenáší fyzickým kontaktem vlasů dětí, nejčastěji v rodině, ale i ve škole.
Veš šatní vylézá často na povrch svrchních oděvů a k přenosu stačí letmý dotek s napadenou osobou.
Muňka se nejčastěji přenáší pohlavním stykem.
Odvšivení není dezinsekce. Odvšivovat děti je povinností rodičů. K odvšivování se mohou používat pouze přípravky k tomu určené.
Blecha - dospělé blechy jsou ektoparazity ptáků a savců. Na lidech sají nejčastěji blecha kočičí, blecha psí a blecha lidská.
Blechy mohou přenášet choroboplodné zárodky při sání krve. K hubení blech je potřeba vysávat pravidelně a důkladně pelechy domácích mazlíčků a ošetřit je vč podlah reziduálním insekticidem. Nikdy se postřik neaplikuje na zvířata samotná.
Mol - šatní, kožešinový a Makadlovka semenná. Larvy mola šatního a kožešinového napadají vlnu, peří, kožešiny, surovou kůži a textílie. larvy mandlovky semenné napadají vlhkou vlnu, semena obilí a lnu, cereálie a korek.
Škody jsou působeny požerem larev. Při hubení je nutné neaplikovat přípravky na oděvy.
Rybenka obecná - stříbřitě zbarvený hmyz se 3 dlouhými přívěsky na konci zadečku. Vyskytuje se v budovách na vlhkých místech. Škody způsobují především na papíru, tapetách a knihách.
K hubení rybenek se používá reziduální postřik do štěrbin a puklin.
Kožojed skvrnitý - patří mezi brouky a původně žili v hnízdech ptáků.
Larvy napadají vlnu, kožešiny a další produkty živočišného původu. Škody působí larvy svým požerem na vlněných kobercích, šatech a vycpaných zvířatech.
Postřik se nesmí provádět na oděvy, ošetřují se štěrbiny a praskliny prázdných šatníků povoleným reziduálním postřikem.
Moucha domácí - larvy se vyskytují v hnoji a v rostlinných odpadcích. Přenášejí choroboplodné zárodky z odpadů a hnojišť na povrchu těla. Znečišťují povrch nábytku, talířů, sklenic apod. trusem.
Problémem hubení mouchy domácí je jejich rezistence k většině kontaktně působících insekticidů, aplikovaných postřikem. Účinné jsou specifické nástrahy, aerosoly a larvicidy.
Roztoči klíšťák holubí - ukrývá se v okolí hnízd holubů, uvnitř budov, zejména na zanedbaných městských půdách a kurnících. Může pronikat i do bytů a místností a bolestivě bodat lidi. Vydrží několik let hladovět a dožívá se mnoho let.
Hubí se tak, že se po vyklizení půdy vč odstranění hnízd holubů, provede reziduální postřik pyretroidy nebo karbamáty. Klíšťáci poté hynou několik dní. pro udržení čistého prostoru je nutné zamezit vlétávání holubů do ošetřených prostor.
čmelík kuří - žije skrytě v prachu domácností, zejména ve švech matrací, textíliích apod. Živví se šupinkami z lidské kůže. Pro vyhubení čmelíka kuřího je nutné všechny textílie vyprat v pračce při teplotě 60st.C
Skladištní škůdci
Pilous rýžový
Červotoč spižní
Potemník moučný
Zavíječ paprikový
Další příklady škůdců
Kuna
Holub
Vrabec